Strona: Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości / Katedra Nauk Humanistycznych

Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości

2024-04-22

We wtorek 16 kwietnia 2024 r. w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odbyła się, przygotowana przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia, kolejna konferencja pt.: Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości nt. Bezzałogowe systemy powietrzne jako innowacyjne narzędzie w kształtowaniu bezpieczeństwa państwa.

W dzisiejszym dynamicznym świecie, technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a jednym z najbardziej fascynujących obszarów innowacji są bezzałogowe systemy powietrzne, popularnie znane jako drony.

Drony, czyli zdalnie sterowane statki powietrzne od lat rewolucjonizują różne dziedziny życia, od rozrywki po przemysł. Zdobywają coraz większą popularność nie tylko wśród hobbystów, ale także w biznesie i przemyśle. Jedną z ich ról jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa, które staje się coraz bardziej istotna, szczególnie wobec nowych wyzwań, jakie stawiają przed nami zmieniające się czasy. W odpowiedzi na tę potrzebę, odbyła się konferencja poświęcona wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania bezzałogowych systemów powietrznych w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa.

Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania bezzałogowych systemów powietrznych w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa oraz prezentacja wyników badań i najnowszych osiągnieć techniki dronowej. Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja na temat wykorzystania komercyjnych bezzałogowych systemów powietrznych w operacjach militarnych oraz reagowania kryzysowego.

Konferencja zakończyła się nie tylko bogatą wymianą wiedzy i doświadczeń, ale także zarysowaniem kierunków dalszych prac badawczych i rozwojowych w tej dziedzinie. Dzięki temu wydarzeniu, eksperci z różnych branż mogą lepiej zrozumieć potencjał dronów w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa oraz wspólnie pracować nad rozwiązywaniem wyzwań związanych z ich wykorzystaniem.

Wśród uczestników konferencji byli m.in. przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Państwowej Komisja Badania Wypadków Lotniczych oraz administracji publicznej i lokalnej, świata nauki, mediów. W gronie zaproszonych ekspertów nie zabrakło także przedstawicieli naszego Wydziału w osobach dr. hab. inż. Grzegorza ROSŁANA, prof. PRz. oraz dr. hab. Justyny LIPIŃSKIEJ, prof. PRz. i dr. Krzysztofa SUROWCA z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych WZ.